
Ziemia Sierpecka. Nasze pasieki położone są w malowniczych terenach, przez które przepływa rzeka Skrwa. Głównie są to tereny, tak zwanej Ziemi Sierpeckiej oraz jej okolic. To rzeka wyznacza szlak, na którym toczy się nasze pszczelarskie życie. Pośród starorzeczy i zakoli rzeki Skrwy płynie miodowa historia wraz z naszą załogą! Miasto Sierpc położone jest w centralnej części Polski na północno-zachodnim Mazowszu. Zajmuje fragment Wysoczyzny Płońskiej, rozciętej głęboką doliną rzeki Sierpienicy, dopływu rzeki Skrwy Prawej. Bogactwo przyrodnicze, zdrowy klimat, czystość lokalnych rzek i jezior, a także liczne obszary leśne, to wymarzone warunki do rozwoju gospodarstwa pasiecznego, które tworzymy. W tym właśnie środowisku powstaje Miód Kasztelański, który jest unikatowym skarbem kulinarnym. Na jego jakość wpływa zdrowy klimat oraz pasja, którą co dzień doskonalimy!
Nasza załoga! Kim jesteśmy? Pasjonaci, rodzina, przyjaciele, pszczelarze z pasją! To z pewnością o nas. Miło nam, że chcesz nas poznać! Zatem poznajmy się! Poznaj naszą pasję, nasze historie i niezliczone pszczelarskie przygody, a także miłość do naszych skrzydlatych przyjaciół, których ojczyzna mieści się nad płynącą przez Sierpc rzeką Skrwą. To właśnie tutaj tworzymy wspólnie z milionami pszczół słodkie uniesienie, które ostrożnie zamykamy w słoikach. To stąd, z naszych sierpeckich stron, co dzień wysyłamy do Was miód, który swój smak czerpie w dziedzictwie ludowych tradycji. Lokalne produkty od lat zyskują pasjonatów sprawdzonej jakości, dlatego podążając wraz z duchem czasów postanowiliśmy spotkać się z Wami w tej internetowej społeczności. Dzięki temu, nasz Miód Kasztelański z Sierpca może częściej gościć w Waszych domach, a dla nas móc podbijać kolejne serca to największy skarb!
Nasze pasieki! Poznając nas, musisz poznać pasieki! Pasieki, z których codziennie pszczele rodziny wylatują po nowe zbiory. Niestrudzenie pokonują dziesiątki kilometrów, aby ule napełniały się tym co wszyscy tak uwielbiamy. Przedstawić każdą z pszczół byłoby nie lada wyzwaniem. Chociaż istotnie każda z nich jest naszą bohaterką! Przedstawić każdą z pasiek to również ogromna odpowiedzialność, w końcu mówimy w imieniu milionów skrzydlatych przyjaciół, ale jesteśmy gotowi spróbować. Główne pośród nich to: Pasieka Sierpecka, Pasieka Kasztelańska, Pasieka Wędrowna, Pasieka Markówka, Pasieka Damianówka, Pasieka Jakubówka. Mamy nadzieje, że nie oberwiemy żądłami :)
Nasze miody! Wybierając Miód Kasztelański musisz wiedzieć, że wybierasz miód prosto z pasieki od lokalnych pszczelarzy. Działamy według możliwie najkrótszej drogi, która zaczyna się na łące pełnej polnych kwiatów. Następnie z łąki biegnie do ula. Z ula wprost do słoika, a później od nas do Ciebie! Nasze miody nie powstają w masowej produkcji – to powód do dumy. Tradycyjne, rzemieślnicze metody wciąż żyją w gospodarstwie pasiecznym "Pasieki nad Skrwą". Działamy zgodnie ze sztuką i etyką pszczelarską, nie standaryzujemy produktów, nie dodajemy sztucznych substancji. Podobnie jak również nie przegrzewamy miodu, aby pozostał w płynnej postaci. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby miód pozostawał prawdziwym i zachował właściwości zdrowotne. Jednak przez to mogą występować różnice w kolorze, smaku. Dla nas jest to urok pszczelarstwa! Prosimy, o wyrozumiałość jeżeli etykieta na miodzie nie będzie naklejona lub wycięta perfekcyjnie. Wszystko robimy ręcznie, wkładając w to całe swoje serce, a jesteśmy tylko ludźmi.
Miodowe Dziedzictwo. Sierpc - jedno z najstarszych miast na Mazowszu, to również dziedzictwo ludowych tradycji, które możemy poznawać w lokalnym Muzeum Wsi Mazowieckiej. Pszczelarstwo, stanowi jeden ze skarbów dziedzictwa wiejskiej kultury. Jego współczesna forma ukształtowała się w początkach XIX wieku. Coroczne miodobrania na sierpeckim skansenie to doskonała okazja, aby wrócić do historii. Legenda głosi, że Kasztelan Sierpca, poza zaszczytnym tytułem, miał także przywilej opieki nad własną pasieką. Dawniej ludziom opiekującym się pszczołami przypisywano magiczne moce. Zapewne z racji na niesamowity smak pozyskiwanego miodu! Dla nas bycie pszczelarzem dzisiaj to nie tylko zawód, to także pasja i tradycja, którą trzeba przekazywać dalej. To odpowiedzialność jaką czujemy, za pszczele i ludzkie istnienia. Dlatego z naszej inicjatywy stworzyliśmy akcję #ocalmypszczoły, która ma na celu ochronę pszczół i owadów zapylających. Chcesz dowiedzieć się więcej lub dołączyć do akcji – sprawdź tutaj