🐝Bzzz Bzzz... darmowa dostawa prosto z ula dla zamówień od 199 zł 🍯

Złóż zamówienie przed: 

16

[24.12]

a Twoją paczkę wyślemy jeszcze dzisiaj!

Dzisiaj nie wysyłamy :( Złóż zamówienie, wyślemy je w najbliższy dzień roboczy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Ocalmy Pszczoły

Nasiona miododajne. Każdorazowo do zakupu miodu dołączamy saszetkę wraz z nasionami miododajnymi. Jest to specjalnie skomponowana przez nas mieszanka nasion roślin miododajnych zawierająca między innymi facelię błękitną, słonecznik zwyczajny i grykę zwyczajną. Poletko kwitnących kwiatów stanowi zaproszenie dla owadów, które nie tylko zapylają rośliny, ale również polują na larwy szkodników, dzięki czemu dbają o nasz ogród. Twój ogródek, albo taras mogą stać się miejscem przyjaznym dla pszczół. Wystarczy, że będziesz działać zgodnie z podstawowymi zasadami, które opisujemy poniżej. Dołącz do akcji #ocalmypszczoły

 

Podstawowe zasady związane z nasionami miododajnymi:

1. Idealnym terminem wysiewu jest kwiecień, możliwy jest również wysiew jesienny w październiku.

2. Nasiona w oczekiwaniu na wysiew powinno się przechowywać w suchym i zacienionym miejscu.

3. Kiedy nadejdzie dzień wysiewania nasion, wiedz że tym małym gestem już robisz wielką przysługę dla Pszczół!

4. Nasiona należy wysiać na wcześniej uprawioną ziemię.

5. Pamiętaj, że rośliny warto kilkukrotnie podlać, jednak nie jest to konieczne.

6. Opakowanie 5 g nasion wystarcza na obsianie poletka o powierzchni 3 m2

Pomyśl o dodatkowych formach działania, którymi możesz wspierać Pszczoły - znajdziesz je w poniższym Poradniku dobrych praktyk : Ty też możesz!

 

 

BzzzZzz… Z pewnością zgodzicie się z nami, że pszczołom warto podziękować za każdą łyżeczkę miodu, którą dzięki nim możemy się rozkoszować. To absolutna racja, ale miód to dopiero początek ich zasług. Zawdzięczamy im o wiele więcej! W naszym klimacie występuje ponad 250 gatunków roślin, które do zapylenia wymagają pomocy owadów. To właśnie dzięki pszczołom i innym zapylaczom możemy cieszyć się owocami, warzywami, a także ziołami, czy roślinami ozdobnymi. Wszyscy doskonale wiedzą jak bardzo proces zapylania roślin jest niezbędny dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety, przez ostatnie lata obserwowana jest tendencja wymierania pszczół, w  skutek  chorób  pasożytniczych,  zmian  klimatycznych,  niedoborów  pokarmu,  braku  schronienia  oraz  braku  kontaktu rolników z pszczelarzami.

Stąd powstała nasza inicjatywa Akcji #OcalmyPszczoły, którą dzielnie prowadzimy wraz z naszymi Patronami. Załoga Pasiek nad Skrwą od lat skupia się na dbaniu o dobro pszczół. Wiedząc jak drobnymi dla nas gestami możemy tworzyć przyjazne dla pszczół przestrzenie, chcemy podzielić się z Wami tymi informacjami. Promujemy sprawdzone praktyki ochrony pszczół i owadów zapylających. Naszym zdaniem tylko aktywne i wspólne działanie jest w stanie spowodować, że zapylacze przestaną znikać z naszej planety. Najważniejsze założenia realizowanej kampanii to:

  1. Nowe  aleje  drzew  miododajnych.  We  współpracy  z  ludźmi  dobrej  woli  przywracamy  dawny  zwyczaj  tworzenia  alej drzewnych, np. lipowych. Każdego roku chcemy realizować nowe nasadzenia tak, aby do 2025 roku powstało minimum tysiąc nowych alej.

  2. Łąki pełne kwiatów miododajnych. Wspólnie z każdym gotowym podjąć się wyzwania przystępujemy do tworzenia kolejnych metrów kwadratowych .łąk miododajnych kwiatów. Działamy zarówno w ramach przydomowych ogródków, jak i przestrzeni miejskich.

  3. Strefy przyjazne pszczołom. Chcemy, aby powstawały coraz to nowe strefy, które będą tworzyły bezpieczne azyle dla naszych małych Bohaterów. Realizując program budowy hoteli dla zapylaczy, zapewniamy nowe, przyjaźniejsze przestrzenie dla pszczół.

  4. Czyste środowisko. Nie ulega wątpliwości, że od tego ile ingerujemy w środowisko zaczyna się wszystko. Chcąc zmieniać widok dzikich wysypisk śmieci, regularnie organizujemy akcje wspólnego sprzątania lasów, łąk, dolin rzecznych. Zaczęliśmy również od siebie, działając w większości na produktach biodegradowalnych, a w hodowli pszczół rezygnując z antybiotyków, a także zamieniając sztuczne leki na ich naturalne odpowiedniki.

  5. Pszczela świadomość. Wierzymy, że aby ocalić pszczoły dla kolejnych pokoleń, niezbędne jest kompleksowe budowanie świadomości poprzez edukacjęOrganizujemy spotkania zarówno dla najmłodszych w szkołach, jak i osób starszych w kołach seniora. Zmiana podejścia i nawyków sprawi, że pszczołom będzie żyło się lepiej.

 

Zachęcamy do współpracy w ramach realizowanej akcji wszystkich bez wyjątku! Sprawdź co możesz zrobić sam w poniższym poradniku Ty też możesz! Zapoznaj się z naszym poradnikiem dobrych praktyk i dowiedz się co samodzielnie możesz zrobić więcej dla pszczół. Wbrew pozorom to naprawdę łatwe :) Jesteśmy otwarci na każdego kto chce dołączyć do naszej akcji! Chcemy współpracować z każdym kto jest gotowy przystąpić do działania na rzecz pszczół i zapylaczy. Jeżeli widzisz siebie w tej roli, wiesz że to właśnie dzięki tym owadom zawdzięczamy krocie i nie powinniśmy ich lekceważyć w naszym środowisku to wiedz, że czekamy na Twój kontakt! Napisz do nas, a z pewnością znajdziemy nić porozumienia 😊

 

Ty też możesz. Przedstawiamy „Poradnik dobrych praktyk sprzyjających pszczołom i zapylaczom”. Najważniejsza informacja to, że pomoc pszczołom z reguły nie stanowi dla nas wyjątkowych poświęceń. Czasem polega to jedynie na tym, że nieco zmienimy nasze działania. Niekiedy wystarczy, że czegoś nie zrobimy. Przyjemnej lektury i co najważniejsze, jak najwięcej pszczół i zapylaczy, których populacja będzie rosła, dzięki Waszym domowym działaniom.

 

  1. Siejemy! Dla każdego z nas niezbędne jest pożywienie, pszczoły i zapylacze pod tym względem w niczym się od nas nie różnią. Potrzebują jak najwięcej pożytków w swoim otoczeniu. Dla Ciebie kilogram nasion to niski koszt, a dla nich, to kolejne nowe tereny do eksploracji. Wysiewaj w ramach .własnej działki, .jak i dzikich .nieużytków. Pamiętaj, .że .najlepiej .wysiewać .nasiona .na .wiosnę i przed deszczem. Im mniejsze wymagania glebowych Twoich nasion tym lepiej. Nie zawsze znajdziesz żyzne podłoże. Wyobraź sobie dawny krajobraz polskiej wsi i spróbuj go odtworzyć.

  2. Wodny Przystanek! Czy pszczoły piją wodę? Oczywiście! Jest im ona niezbędna do życia jak i nam. Co możesz zrobić aby im pomóc? Domowe poidło. Najlepiej, aby pozwalało na swobodne lądowanie. Zatem najlepsza będzie misa wraz z wystającymi kamieniami lub keramzytem. Możesz również użyć trzciny. Najlepszą lokalizacją na poidełko będzie miejsce, które rano i wieczorem jest nasłonecznione, natomiast w południe skrywa się w cieniu. Zadbaj o to aby Twoje domowe poidło było cały czas pełne. Wykorzystaj deszczówkę! Pszczoły i zapylacze będą go długo poszukiwać, ale jeżeli je znajdą i wyschnie, równie szybko o nim zapomną. Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona.

  3. Stop opryskom! Moda na opryski wynika z wygody, która pozwala nam unikać męczącego pielenia, które wiąże się z bólem pleców. Nie wiem jak Wy, ale nasze babcie właśnie w ten tradycyjny sposób dbały o swoje uprawy, które były w pełni ekologiczne. Pamiętaj, że istnieją również domowe mikstury na opryski na bazie octu, które nie są tak inwazyjne jak chemiczne produkty. Jeżeli naprawdę musisz je stosować, wybieraj te przyjazne dla owadów oraz pamiętaj o zaleceniach producentów. Zwyczajowo zalecane jest ich stosowanie po zachodzie słońca, kiedy owady są już w swoich schronieniach. Nie musimy wyjaśniać jak duże jest znaczenie tego typu działań również dla pszczół.

  4. Stop trawnikom! Chcesz zmieniać świat? Zacznij od swojego trawnika! Zamiast wypielęgnowanego, równo przystrzyżonego trawnika, postaw na dziką łąkę! Mniej pracy oraz oszczędności po Twojej stronie! Brak koszenia, brak specjalistycznych nawozów! Zdecydowanie rzadsze koszenie to pierwszy krok, aby stać się przyjacielem owadów. Jeżeli nie chcesz poświęcać w pełni swojego trawnika, aby porósł chwastami (wbrew pozorom są one bardzo miooooododajne), wydziel chociaż część swojej działki i pozwól jej na dziki rozrost. Takie poletko wystarczy skosić raz do roku, wraz z końcem okresu wegetacyjnego. Zdecydowanie nie wypalaj traw! Pośród podpalonej łąki żyje mnóstwo istnień, w tym dzikich pszczół i zapylaczy.

  5. Budujemy .domki! .Najbardziej .polecanym .przez .nas .rozwiązaniem .byłoby, abyś założył/założyła ul. Jednak wierzcie, że jesteśmy w pełni świadomi z ilości pracy z tym związanej, .stąd .polecamy rozwiązanie, które będzie stanowiło półśrodek. Domki dla pszczół i zapylaczy to azyl, który chętnie stanie się nowym domem dla skrzydlatych przyjaciół. Wiadomym jest, że same są w stanie znaleźć sobie swój .własny .kąt, ale będzie to .dla .nich .niewątpliwe .ułatwienie. Stare .cegły, słoma .oraz mało .uczęszczane .miejsce z zabezpieczeniem w postaci daszka sprawi, że stworzysz bezpieczny azyl. Możesz również skorzystać z gotowych rozwiązań zamiast tworzyć je samemu. Możesz też stworzyć go na dzikim nieużytku, ale pamiętaj sukces tkwi właśnie w małych gestach każdego z nas.

  6. Skieruj rój do ula! Naturalnym procesem jest wyrojenie pszczół. Masz niesłychane szczęście, że go spotkałeś. Teraz pozwól, aby to szczęście znalazło swój dom pośród ramek ula i powróciło do Ciebie w postaci miodu rozlanego do słoików. Widząc rój, oddal się spokojnie od tego miejsca, zawiadom lokalnego pszczelarza lub koło pszczelarskie! Gdybyś miał problem z ich znalezieniem - zadzwoń do nas. Zapobiegniesz niepożądanemu wytruciu roju i sprawisz, że nowa rodzina pszczela znajdzie swój dom.

  7. Wspieraj pszczelarzy! Nabywając miód ze sprawdzonych, lokalnych źródeł takich jak my, sprawiasz, że wspierasz pszczelarzy, którzy dbają o pszczoły z pasją. Zyskujesz miód, a pszczelarz środki, aby tworzyć kolejne ule - dzięki którym pojawia się coraz więcej pszczół. Gdyby zliczyć godziny pracy, które wymaga doglądanie oraz pielęgnacja rodzin pszczelich, wielu ekonomistów zdziwiłoby się, że miód jest w tak korzystnych cenach.

  8. Dziki pas! Jeśli uprawiasz jeden rodzaj rośliny, jesteś rolnikiem, sadownikiem pamiętaj, aby pozostawić nieużytek dziko rosnącej zieleni, wysiej tam rośliny miododajne. Jeżeli dany obszar będzie obsiany jednym gatunkiem, pszczoły i zapylacze nie będą miały czego tam szukać po okresie kwitnienia. Ta drobna niedogodność dla Ciebie będzie miała wielkie znaczenie dla skrzydlatych przyjaciół.

  9. Jedz miód! Miód stanowi bogactwo witamin, minerałów i enzymów. Naturalna słodycz to idealny zamiennik cukru, którego używamy na co dzień. Herbata/kawa posłodzona miodem! Lemoniada z dodatkiem miodu! Owoce w miodzie! Żeberka w miodzie! Ciasto miodowiec! Niezliczone ilości popularnych przepisów, a jeszcze większa ilość tych nieznanych. Wybieraj naturalne produkty!

  10. Dbaj o środowisko! Dla wielu oklepany frazes. Mimo wszystko, to właśnie od naszego domu, od drobnych gestów zaczynają się sukcesy! Środowisko naturalne pełne przestrzeni dla pszczół i zapylaczy, łąki pełne kwiatów miododajnych - to nasz wyśniony świat. Zapobiegaj wycinkom starych drzew, które nie zagrażają ludziom. Wspieraj lokalne inicjatywy zbierania śmieci z obszarów leśnych. Choćby dziś weź ze sobą worek na odpady i sam sprawdź ile kilogramów uda Ci się zebrać samemu lub ze znajomymi.

  11. Zasadź drzewo! Tak, ponoć to dawny archetyp życiowej misji każdego mężczyzny! „Wybudować dom, spłodzić syna”. Nie chcemy wnikać w szczegóły pochodzenia tej tradycji. Dla nas liczą się drzewa miododajne i nie ma znaczenia kto je zasadzi. Może to zrobić każdy. Zachęcamy do działania również Kobiety! Zasada jest bardzo prosta. Sadzimy lipy, robinie akacjowe, jarząby, klony, wierzby oraz inne drzewa miododajne. Niegdyś popularne drzewa sadzone na miedzach w lasach, dziś rzadko spotykane. Każde nowe drzewo to niezliczony pożytek dla rodzin pszczelich.

  12. Pszczela edukacja! Jeżeli dotrwałaś/dotrwałeś do tego miejsca wiedz, że jesteś jednym z tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę, którą trzeba się podzielić - z bliskimi, rodziną, z sąsiadami, ze współpracownikami. Dołączaj do akcji proekologicznych lub twórz je sam w swojej społeczności. Zachęcaj do działania najmłodszych, ale również i starszych! Dzięki Tobie, uprawy rolników wzrosną, a przyroda zacznie się odradzać coraz szybciej dla następnych pokoleń.

 

Pamiętaj, działając z nami – oznaczaj swoje wpisy w mediach społecznościowych hashtagiem #ocalmypszczoly #miodkasztelanski

Podziel się swoimi działaniami! Wiedzmy, że jest nas coraz więcej 😊

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.